تبلیغات
سخن صبا

سخن صبا
نسیمی از فرهنگ و ادب، عرفان و اخلاق و هر آنچه لطفی از كلام داشته باشد 
قالب وبلاگ

 
پدیدهٔ تصوف و ادبیات صوفیانه از قابل مطالعهترین آثار فرهنگ و تمدن اسلام و ایران است. مطالعهٔ علمی تصوف، با همهٔ کوششهایی که تا کنون در این مورد به عمل آمده، هنوز به مراحل نهایی نرسیده است و نمیتوان بهطور قطع و یقین و بهطور کلی دربارهٔ آن سخن گفت. بدیهی است ردّیههایی که نویسندگان مذهبی، اعم از سنّی و شیعه، راجع به تصوف نگاشتهاند از شائبهٔ تعصب و یکجانبهنگری خالی نیست. از سوی دیگر، گروههایی نیز تصوف را امری درونی و معنوی تلقی میکنند و نه تنها آن را با این مذهب یا آن مذهب منافی نمیدانند، بلکه ازلحاظ تأثیر آن در تربیت روحی و اخلاقی، ارزش تعلیماتی آن را والا دانسته، حتی تصوف را در زندگی امروزی نیز مؤثر قلمداد میکنند. جمعی دیگر نیز تصوف و فکر صوفیانه را علت عقبماندگی اجتماعی و تاریخی میپندارند و آن را کاملاً محکوم میکنند. برخی از دیدگاه روانشناسانه تصوف را ناشی از روحیهٔ درونگرایانه و در نتیجه تصعید و تصفیهٔ غرایز آدمی و درواقع، نوعی جهانبینی هنرمندانه میشمارند.
    مجموعهٔ حاضر که تلاشی است برای ارزیابی و نقد وجوه مختلف پدیدهٔ تصوف، شامل بیستونه بخش و پس از آن معرفی چند کتاب و بخشی نیز با عنوان ضمیمه است. عناوین بخشهایی از این مجموعه عبارت است از: پدیدهٔ تصوف؛ مصاحبه دربارهٔ تصوف؛ از زهد تا صوفیگری؛ بازخوانی کتاب بازتاب بودا در ایران و اسلام؛ نکته نکته از شرح شطحیات روزبهان بقلی؛ تصوف تا قرن چهارم به نوشتهٔ آدام متز؛ نکات انتقادی در کتابگزاری عینالقضات؛ عقلاءالمجانین؛ نگاهی به شرح فصوص الحکم؛ نظری بر کبریت احمر شعرانی؛ از اندیشههای ابنعربی؛ عرفانشناسی ابنفارض؛ سرگذشت و اندیشههای ابنسبعین؛ یدداشتی بر معنای «نی» در آغاز مثنوی؛ نگاهی به فتوتنامه؛ در مسلخ عشق؛ وقف در عرفان و ادب فارسی؛ فلسفه و تصوف.
    کتاب بازشناسی و نقد تصوف، نوشتهٔ علیرضا ذکاوتی قراگزلو است که انتشارات سخن آن را در 738 صفحه و با شمارگان 2200 نسخه، به بهای 175000 ریال منتشر کرده است.
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

بوی خوش تو هر که ز باد صبا شنید
از یار آشنا سخن آشنا شنید
یارب کجاست محرم رازی که بشنود
دل یاد او کند که چه دید و چه ها شنید
نویسندگان
تصاویر هنری
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تایپیست

تایپ سریع و حرفه ای با سرعت بالا شما می توانید متون اسكن شده خود را به ایمیل زیر بفرستید و در مدتی كوتاه تحویل بگیرید. sokhanesaba@gmail.com

امکانات وب
ترجمه مطالب این وبلاگ به زبان های روز دنیا