تبلیغات
سخن صبا

سخن صبا
نسیمی از فرهنگ و ادب، عرفان و اخلاق و هر آنچه لطفی از كلام داشته باشد 
قالب وبلاگ
اى كمیل بن زیاد! این دلها به مانند ظرفهاست و بهترین آنها، نگاهدارنده ترین آنهاست . از من به یاد داشته باش آنچه من به تو مى گویم : مردم سه دسته اند؛ اعلم ربانى ، طالب علم و آموزنده اى كه بر راه نجات و رهایى یافتن است و مگسان كوچك و ناتوان (ناآگاه و نفهم ) كه هر آواز كننده اى را پیروند و با هر بادى حركت مى كنند؛ از نور علم و دانش ، روشنى نخواسته اند و به پایه اى استوار پناه نبرده اند. اى كمیل ! علم بهتر از مال است ، زیرا علم ترا نگاهدارد، امّا تو مال را نگاه مى دارى ؛ مال با بخشش كم مى شود و علم بر اثر بخشش فزونى مى یابد و بزرگى به واسطه دارایى ، با از بین رفتن آن از دست مى رود.
اى كمیل بن زیاد، آشنایى با علم ، دینى است كه به سبب آن ، جزا و پاداش داده مى شود. انسان در زندگى خود به وسیله علم ، طاعت و پیروى به دست مى آورد و پس از مرگ ، پسندیده گوییها كسب مى نماید و علم فرمانرواست و مال فرمانبر و مغلوب است .یا كمیل بن زیاد هلك خزّان الاموال و هم احیاء و العلماء باقون ما بقى الدهر اعیانهم مفقودة و امثالهم فى قلوب موجودة .اى كمیل بن زیاد! گردآورندگان داراییها تباه شده اند، در حالى كه آنها زنده هستند (و در میان جامعه مى باشند) و امّا دانشمندان پایدار مى باشند، چندان كه روزگار پابرجاست وجودشان گم شده است و صورتهایشان در دلها برقرار است .سپس حضرت با دست مبارك به سینه خود اشاره نموده ، مى فرماید:1.((آگاه باش اینجا اشاره به سینه خود مى كند علم فراوان است ، اگر براى آن فراگیرانى مى یافتم . آرى مى یابم تیز فهم را كه از او مطمئن نیستم ، زیرا دست افزار دین را براى دنیا به كار مى برد و به نعمتهاى خدا و بر بندگانش و به حجّتهایش (مانند عقل و خرد) بر دوستانش ، برترى مى جوید.2- یا مى یابم فرمانبرى را براى صاحب حق و دانش كه او را در گوشه و كنار خود، بینایى و آگاهى نیست ؛ با اوّلین شبهه اى كه آید، شك و گمان خلاف در دل او زبانه مى كشد. بدان نه این گروه و نه گروه اوّل ، اهل علم حقیقى نمى باشند.3- یا مى یابم كسى را كه در لذّت و خوشى زیاده روى كرده ، بآسانى پیرو شهوت و خواهش نفس مى گردد.4- یا كسى را كه شیفته گرد آوردن و انباشتن است . این دو هم از نگهدارندگان دین در كارى از كارها نیستند نزدیكترین مانند به این دو چهارپایان چرنده مى باشند. در چنین روزگارى است كه علم با مرگ حمله و نگهدارش مى میرد و از بین مى رود.


طبقه بندی: نكته های اخلاقی، عرفانی، 
[ دوشنبه 23 مرداد 1391 ] [ 10:52 ق.ظ ] [ بانوی ایرانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

بوی خوش تو هر که ز باد صبا شنید
از یار آشنا سخن آشنا شنید
یارب کجاست محرم رازی که بشنود
دل یاد او کند که چه دید و چه ها شنید
نویسندگان
تصاویر هنری
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تایپیست

تایپ سریع و حرفه ای با سرعت بالا شما می توانید متون اسكن شده خود را به ایمیل زیر بفرستید و در مدتی كوتاه تحویل بگیرید. sokhanesaba@gmail.com

امکانات وب
ترجمه مطالب این وبلاگ به زبان های روز دنیا