تبلیغات
سخن صبا

سخن صبا
نسیمی از فرهنگ و ادب، عرفان و اخلاق و هر آنچه لطفی از كلام داشته باشد 
قالب وبلاگ

دكتر محمود احمدی‌نژاد در مراسم گرامیداشت روز جهانی حافظ كه در شیراز برگزار شد، حافظ را لسان‌الغیب و انسان به خدا پیوسته خواند و گفت: امروز در بزرگداشت كسی در دور هم جمع شده‌ایم كه از مرز نژاد، رنگ، حجاب‌های گوناگون، تعصبات و خودخواهی‌ها عبور كرده است و به مرزهای حقیقت نزدیك شده است.

رییس‌جمهور افزود: حافظ شخصیتی پر رمز و راز دارد كه هركس با اندیشه و مرام او آشنا می‌شود با این شاعر بزرگ كشورمان احساس آشنایی دیرینه کرده و هر كس در هر مرتبه انسانی خود را در او و كلام او در می‌یابد.

احمدی‌نژاد حافظ را الگوی موحدان و خداپرستان دانست و اظهار داشت: بدون تردید او 

رییس‌جمهور با تاكید بر این‌كه حافظ راه حصول به حقیقت را به روشنی نشان داده و سخاوتمندانه آنچه را كه دریافته در ظرف زیبای غزل و شعر به بشریت هدیه كرده است، خاطر نشان كرد: كلام او چنان است كه با گذشت شش قرن هر روز برای همه جهانیان زنده‌تر و دلچسب‌تر می‌شود.

احمدی‌نژاد در ادامه با خواندن غزلیاتی از حافظ، گفت: گنج بیكران حافظ گنج عشق است كه در ارتباط عمیق با انسان كامل به دست آمده است. حافظ به دو ریسمان چنگ زده است كه دو جلوه از یك حقیقت هستند؛ اول قرآن مجید است كه حافظ با فهم اعماق آن به صورت آگاهانه به روایت آن پرداخته و دیگری انسان كامل است كه حافظ به آن دلباخته و وابسته بود.


رییس‌جمهور دلبستگی حافظ به قرآن و انسان كامل را عامل دستیابی به حقیقت انسان دانست و اظهار داشت: بیشتر غزلیات حافظ توصیف این مفاهیم و تجلی آن است. زیرا چه كسی جز انسان كامل تجلی همه اسماء‌الهی مانند علم، حكمت، جمال، جلال و زیبایی در چه کسی جز انسان کامل مقدور و ممکن است.

احمدی‌نژاد به تشریح چگونگی ارتباط حافظ و امام عصر(عج) پرداخت و تصریح كرد: حافظ دلداده انسان كامل است و همه موجودیت خود را از انسان كامل می‌داند به طوری كه حافظ در مسیر عشق به امام عصر(عج) بی‌تابی می‌كند.

رییس‌جمهور افزود: حافظ معتقد است كه توجه به انسان كامل یعنی توجه به همه جلوه‌های رحمانی و علم كامل و برای رسیدن به حقیقت تنها در اختیار انسان کامل است.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان كرد: این جهان مادی خود ضخیم‌ترین حجاب است كه باید با چشم نافذ از آن عبور كرد، حافظ این مفاهیم را به خوبی تفسیر كرده است، به طوری كه از نگاه حافظ مقدمه دریافت عنایات خدا احساس فخر در برابر ذات غنی خداوند است و كه این مقدمه حركت است.

رییس‌جمهور با بیان این‌كه از نگاه حافظ طی كردن مسیر هدایت و رسیدن به مراتب كمال نیازمند امام و راهنما است، تصریح كرد: بدون امام و راهنما كسی ره به جایی نخواهد برد، به طوری كه حافظ در موارد متعددی پیر مغان را مورد اشاره قرار می‌دهد، زیرا حافظ هیچ راهی را جز پیروی از پیرمغان كه نماد انسان كامل است، را برای رسیدن به كمال نمی‌شناسد.

احمدی‌نژاد با بیان این‌كه حافظ حقیقتاً یك عاشق به حقیقت هستی است، اظهار داشت: بیان حافظ دارای از آرامش، طمانینه، عمق نگاه و زیبایی برخوردار است و چشم دل او به روی حقیقت عالم باز شده است، اگر نه چگونه ممكن است كسی بالاترین مفاهیم فلسفی و حقیقت هستی را به زیباترین شكل در مدتی كوتاه وبا بیانی زیبا توصیف کند.

رییس‌جمهور تاکید کرد: حافظ از ابعاد وجودی خودش بالاتر رفته و همه آفاق را فرا گرفته است.

احمدی‌نژاد در پایان به قرائت شعری از شهریار در وصف حافظ پرداخت.

رییس جمهور در پایان مراسم گرامیداشت دومین سالروز جهانی حافظ، با مردمی كه از ساعت‌ها قبل در حافظیه شیراز در انتظار ایشان بودند، به گفت‌وگو نشسته و ضمن استماع سخنان آنها، دستورات لازم برای رسیدگی به مشكلات آنها را صادر كرد.
طبقه بندی: نقد و تحلیل، 
[ جمعه 5 آبان 1391 ] [ 07:35 ب.ظ ] [ بانوی ایرانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

بوی خوش تو هر که ز باد صبا شنید
از یار آشنا سخن آشنا شنید
یارب کجاست محرم رازی که بشنود
دل یاد او کند که چه دید و چه ها شنید
نویسندگان
تصاویر هنری
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تایپیست

تایپ سریع و حرفه ای با سرعت بالا شما می توانید متون اسكن شده خود را به ایمیل زیر بفرستید و در مدتی كوتاه تحویل بگیرید. sokhanesaba@gmail.com

امکانات وب
ترجمه مطالب این وبلاگ به زبان های روز دنیا